İzmir Doğalgaz Tesisatı Döşeme

Doğalgaz Kolon Tesisatı

İzmir Doğalgaz Tesisatı DöşemeDoğalgaz ana kolon tesisatı yapıların ortak kullandıkları hattır. Ana kolon tesisatları yapıların ortak kullanım alanlarından geçer ve yapıdaki gaz kullanılacak her yere hat verir. Doğalgaz ana kolon tesisatı gaz dağıtım şirketi tarafından konulan servis kutusundan başlanarak, iş yerlerinin ya da dairelerin girişlerine kadar çelik borularla getirilip, vana ve kör tapa takılarak bırakılmasıdır. Kolon tesisatlarında TS 6047, ISO 3183, TS EN 10208-1, API 5L kapsamındaki çelik borular kullanılmaktadır.

EGEDENİZ DOĞALGAZ İzmir Doğalgaz Tesisatı Döşeme aşamasında yapıların çizilmiş mimari projeleri üzerinden hazırladığı, kolon tesisat projelerini kuş bakışı biçimde yerleştirir. Çelik boruları izometrik olarak belirtip, yapının kaç kat olduğunu, daire sayısını projelerle birlikte gaz dağıtım şirketinin onayına sunar.

Daire içi Doğalgaz Tesisatı Döşeme

Daire içi doğalgaz tesisatında ilk olarak İzmir Gaz abonelik işlemi yapılır. Yapılacak tesisatın projesi EGEDENİZ DOĞALGAZ tarafından çizilir ve İzmir Gaz kurumuna onaylanmak üzere gönderilir. Daire içi gaz tesisatı projesi onaylandıktan sonra İzmir doğalgaz tesisatı döşeme tesisatı yapılır. Daire giriş kapısına konulan vanadan itibaren gaz hattı daire içindeki kullanılan cihazlara kadar yapılır.

(NOT=Daire içi gaz tesisatı İzmir Gaz kurumunun uygunluk verdiği malzemeler kullanılarak yapılır.)

Daire içi gaz tesisatı proje aşamasında 1 yıl sigorta kapsamına girer. Proje onayından sonra kullanıcı İzmir Gaz kurumu ile kullanım sözleşmesi yapar. Sözleşmeden sonra İzmir Gaz kurumundan doğalgaz sayacı EGEDENİZ DOĞALGAZ tarafından veya tarafınızdan alınarak İzmir Doğalgaz Tesisatı Döşeme montajı yapılır.

İzmir Gaz kurumundan gaz açma randevusu alınır ve tarafınıza bildirilir. Randevu günü ve saatinde gazınız açılır ve gerekli servisler tarafınıza yönlendirilir.

Merkezi Doğalgaz Tesisatı

Merkezi doğalgaz sistemi bağlatmadan önce site veya bina içi yöneticiler öncelikle salt çoğunluğu sağlamak zorundadırlar. Sistemin, site ya da bina sakinlerinin yüzde ellisi tarafından kabul edilmiş olması gerekir. Bununla birlikte karar defterinde yöneticinin imza beyannamesi ve bir fatura ile gaz dağıtım firmasına abonelik yaptırılabilir.

İzmir doğalgaz tesisatı döşeme işleminde merkezi doğalgaz sistemi bağlamadan önce yetkili firma mühendisleri hesaplamalarını yaparak kazan kapasitesini, kazan için kullanılacak ekipmanları ve doğalgaz tesisatının ne şekilde olacağını belirlemektedirler. Bütün güvenlik önlemlerini alarak projelendirmeyi de yine bu kişiler yaparlar. Sonrasında gaz dağıtım firmasıyla doğalgaz yetkili firmasının mühendisleri gelerek basınç, kaçak ve güvenlik kontrollerini tamamlarlar. Güvenlik kontrolleri özellikle merkezi sistemlerde daha dikkatli bir şekilde yapılır ve Exproof denilen çok hassas gaz alarm cihazları kullanılır.

Bu hususta dikkat edilmesi gereken noktalar kazan dairesinde elektrik olmaması, doğalgaz borularının elektrikten uzak olması ve kazan dairesinin alt üst bir şekilde havalandırmasına olanak verilmesidir. Eğer bunlardan biri eksikse gaz dağıtım mühendisi gazı açmaz ve tekrar randevu alınmasını ister. Yetkili firma projedeki eksiklik ve yanlışları düzelttikten sonra tekrar randevu alarak gazın açılmasını talep edebilir.